სამოდელო
გაკვეთილისგეგმა
მასწავლებლის
სახელი გვარი, პირადინომერი
:ირმაკელეპტრიშვილი-შეშაბერიძე
01013010427
საგანი : სახვითი და გამოყენებითი
ხელოვნება
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 12.04.2019
სწავლებისსაფეხური/კლასი:საბაზოVII-აკლასი
მოსწავლეთარაოდენობა
:29 (მათშორის არის ერთი
სსსმმოსწავლე)
სამოდელოგაკვეთილის
ტიპი : პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის
თემა :
ანრი მატისის კოზირი ,,ცეკვა“და ,,მუსიკა“
ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი ინდიკატორები:
ს.გ.VII.8.
მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს,
რომ ხელოვნებ აარის თვითგამოხატვის და კომუნიკაციის საშუალება.
·
საუბრობს ხელოვნების ნაწარმოებით აღძრულ პირველ შთაბეჭდილებაზ ედა განმარტავს,
რამ გამოიწვია ესემოცია
(სიუჟეტმა, კომპოზიციამ, ფერმა,
ფიგურათაგამომსახველობამდასხვ.);
·
აფასებს ხელოვანის ნაწარმოებს
(საკუთარცოდნაზედაშთაბეჭდილებაზედაყრდნობით);
·
მსჯელობს, რაგაიგოამათუიმკულტურისშესახებმისიხელოვნებისნიმუშებისგაცნობით.
ს.გ.VII.11.
მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს და შეადაროს ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და კულტურის ხელოვნების ნიმუშები.
·
ამოიცნობს სხვადასხვაეპოქისდაკულტურისხელოვნებისცნობილნიმუშებს;
·
არჩევსერთმანეთისგანრეალისტურდაპირობითგამოსახულებებს;
·
ამოიცნობსამათუიმკულტურისხელოვნებისნიმუშებისზოგიერთდამახასიათებელნიშანს;
ს.გ.VII.12.
მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ხელოვნების ნაწარმოების შინაარსი ისტორიასთან და კულტურასთან.
·
მსჯელობსიმისშესახებ, თურაგავლენაიქონიაისტორიულმადაკულტურულმაკონტექსტმანამუშევრისშინაარსზე;
ამოიცნობსხელოვნებისნიმუშს, როგორცამათუიმკულტურისკუთვნილებასვიზუალურიელემენტებისმიხედვით;
·
ამოიცნობსისტორიულმოვლენას, რომელიცშემოქმედისშთაგონებისწყაროდიქცა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებს გავაცნოთ ცნობილი მხატვრული მიმდინარეობა ,,ფოვიზმი“
და შეძლონ ფრანგი მხატვრის ანრი მატისის
ნამუშევრის ,,ცეკვს“ და ,,მუსიკის“ ,,ნახატის წაკითხვა“.გადაჭრან
პრობლემა რომელიც ,,ნახატის წაკითხვის’ დროს წარმოიშობა. ნამუშევრებიდან გამომდინარე
ბავშვები დაფიქრდნენ ნახატების მთავარ შინაარსზე და აღმოაჩინონ ის დამალული ფაბულა,
რაც დამალულია ნამუშევრებში.
უნარ-ჩვევები
: განუვითარდებათ ანალიზის, მსჯელობის, ალტერნატიული გზების
ძიების უნარ-ჩვევა.კრიტიკული დაშემოქმედებითი აზროვნების, საკუთარი აზრის გამოთქმის,პრობლემის გადასაჭრელად, სხვისიაზრის მოსმენის, თანამშრომლობის უნარ-ჩვევა.
პრობლემური ამოცანები : ნახატის
წაკითხვა,შედარება,შეპირისპირება, დაკავშირება, ანალიზი და დასკვნა
კლასის წინაშე პრობლემის
წარდგენა:Power-Point-ის
მეშვეობით ნახატების პრეზენტაცია
მოსწავლეებმა შეძლონ მასწავლებლის მიერ ვერბალური
და არავერბალური (დიაგრამის, სქემის და სხვა) საშუალებით გადმოცემული ინფორმაციის გააზრება
და ინტერპრეტირება, საკუთარი ნააზრევის სხვადასხვა საშუალებებით გადმოცემა.
მოსწავლეებმა შეძლონ მასწავლებლის
დახმარებით სწავლის პროცესის დამოუკიდებლად მართვა. ასევე იმ ხერხების აღმოჩენა,
რომელიც აუმჯობესებს სწავლის შედეგებს და გამოუმუშავდეთ სწავლის სხვადასხვა
სტრატეგიის გამოყენების უნარი, რასაც შემდგომ აქტიურად გამოიყენებენ
სხვადასხვა საგნის შესწავლის დროს, ასევე რეალურ ცხოვრებაში.
საჭირო
წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
მოსწავლეებმა იციან თანამედროვე ხელოვნების მახასიათებლები, მათი ძირითადი
პრინციპები . მოსწავლეები ფლობენ განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენების ტექნიკას. ასევე აქვთ ჯგუფური მუშაობისთვის საჭირო უნარ-ჩვევები, პრეზენტაციის
უნარ-ჩვევები .ნამუშევრის შექმნისას
თავად დასახოს და გადაჭრას შემოქმედებითი
ამოცანა,
მიზნის შესაბამისად შეარჩიოს
მხატვრულ-გამომსახველობითი
ხერხები,
მასალა, ტექნიკა,
მხატვრულის ტილი
შეფასება
და თვითშეფასება:
გამოვიყენებ განმავითარებელ
და განმსაზღვრელ შეფასებას;
მოსწავლეთა განმავითარებელი შეფასება: არგუმენტირებული ვერბალური
მოსწავლეთა
განმსაზღვრელი შეფასება: პრეზენტაცია. ჯგუფური მუშაობა
შეფასების რუბრიკები
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის;
სასწავლო
მასალა და რესურსები:
მე–7
კლასის სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, Power-Point-ის
პრეზენტაცია, ვიდეო რესურსი, სამუშაო ფურცლები, მარკერები,დაფა
,ცარცი, ფლიპჩარტი ,ფერადი ქაღალდები, ფუნჯები, საღებავი.
N
|
აქტივობისაღწერა
|
გამოყენებულიმეთოდი/მეთოდები
|
კლასისორგანიზებისფორმა/ფორმები
|
სასწავლორესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები,
გაკვეთილის თემის, მიზნების და შეფასების რუბრიკების გაცნობა
აქტივობის მიზანი:მოსწავლეებისათვის
პოზიტიური საგაკვეთილო განწყობის შექმნა. ელექტრონული რესურსის მეშვეობით მოსწავლეები
თავად დაადგენენ გაკვეთილის მიზანს.გავაცნობ კლასის ორგანიზების ფორმებს,შეფასების რუბრიკებს.განვაწყობ იმისთვის, რომ
მათ შეძლონ ერთ-ერთი უმთავრესი პრობლემის გადაჭრა წაიკითხონ და ამოიცნონ ნამუშევრის
მთავარი აზრი.რის შემდეგაც მოუწევთ საკუთარი ნამუშევრის შექმნა, რის შედეგადაც მათ
განუვითარდებათ შემოქმედობითობისა და კრიტიკული აზროვნების უნარი.
|
ელექტრონული რესურსი/პროვოცირების მეთოდი
|
მთელი კლასი
|
ჟურნალი,დაფა,ცარცი,ელექტრონული რესურსი,შეფასების რუბრიკები
|
3წთ
|
2
|
აქტივობა.2. გონებრივი იერიში
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა წინარე
ცოდნის დადგენა და გააქტიურება.
მოსწავლეები
აიმაღლებენ მოტივაციას,მოსწავლეები განეწყობიან ახალი საკითხის გასააზრებლად და დაუკავშირებენ წინარე
ცოდნას ახალ მასალას.
კლასში დასიმევა
კითხვები:
1)ვინ არის კლოდ
მონე
2)რას ნიშნავს 1874 და რევოლუცია
3)რა მოიტანა იმპრესიონიზმმა
4) რა არის ფოვიზმი
5) ვინ არის ანრი მატისი
|
წინარეცოდნის გააქტიურება
კითხვა-პასუხი |
მთელ იკლასი
|
ელექტრონული რესურსი
|
4წთ
|
3
|
აქტივობა.3
მოსწავლეები დააკვირდებიან ანრი მატისის ნამუშევრებს .დაასახელებენ
ხელოვანის ვინაობას,დროს,ეპოქას,ჟანრს(პორტრეტი,ნატურმორტი,პეიზაჟი,ყოფითი
ჟანრი,უსაგნო)მასალას (ზეთი,აკვარელი,ფანქარი,სანგინა ,ნახშირი)
მდებარეობა (მუზეუმი,გალერეა,კერძო კოლექცია)
მოახდენენ სურათის აღწერას
.დააკვირდებიან იმ ელემენტებს,რომლებიც განსაზღვრავენ ნაწარმოების
თავისებურებებს:ხაზის გამოყენება,ფერის აღწერა.რომელ ფერებს იყენებს
ხასხასას,მჭახეს,კონტრასტულს,ინტენსიურს,ლოკალურს.ფორმა მისი მნიშვნელობა,რა
როლს თამაშობს,სივრცე და როგორ ხდება მისი ათვისება.დააკვირდებიან და უპასუხებენ
შემდეგ კითხვებს: რას ფიქრობენ ამ ნაწარმოების შესახებ.რისი თქმა სურდა
მხატვარს?რა ეფექტს მიაღწია სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების ელემენტაბისა და
პრინციპების ამგვარად გამოყენებით? რა სურდა მხატვარს-ისტორიული ფაქტის
გადმოცემა,იდეის საკუთარი შთაბეჭდილების თუ განწყობილების და ემოციის
გადმოცემა?როგორ ფიქრობთ ეს ნამუშევარი
მნიშვნელოვანი იყო იმდროისთვის? რა არის მასში ორიგინალური? რა შია სიახლე? წინა
ან თანადროული ეპოქის რა ნიშნებს ატარებს?მოახდინა თუ არა ამ ნაწარმოებმა
გავლენა თანადროული ან მომდევნო პერიოდის მხატვრობაზე? არის თუ არა ეს ამ
მხატვრის ტიპიური ან საუკეთესო ნამუშევარი? მხატვრის სხვა რომელ ნამუშევრებს
იცნობთ.
აქტივობის დროს მოვახდენ როგორ განმავითარებელ ასევე განმსაზრვრელ შეფასებებსაც
|
ნასწავლი მასალის გამოყენება.ახალი მასალის გააზრება
|
მთელი კლასი.
|
ელექტრონული რესურსი
მე–7 კლასის სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, Power-Point-ის
პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები, მარკერები,დაფა
,ცარცი,ფლიპჩარტი.
|
10წთ
|
4
|
აქტივობა.4. კოგნიტური
სქემის შევსება-მოხატვა.ჯგუფური ნახატის შექმნა
კლასი დაყოფილი იქნება 4
ჯგუფად.თითოეულ ჯგუფს შერჩევითი მეთოდით,ფერადი ქაღალდების მეშვეობით.
ჩემს მიერ ფორმატებზე წინასწარ
შექმნილ კოგნიტურ სქემაზე ,წრიულ ფორმებში მოსწავლეებმა უნდა შექმნან
ფოვიზმისთვის დამახასიათებელი ნამუშევარი.
ნამუშევრის დამთავრების შემდგომ
მოსწავლეები გააკეთებენ პრეზენტაციას და სხვა ჯგუფები მოახდენენ მეზობელი
ჯგუფების ნამუშევრების წაკითხვას,რის შემდგომაც ავტორები დაადასტურებენ რამდენად
სწორად იქნა გაგებული მათი ჩანაფიქრი.
|
ნასწავლი მასალის გამოყენება,გააზრება
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ელექტრონულირესურსი/ ფლიპჩარტი
Power-Point-ის
პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები, მარკერები,დაფა
,ცარცი,ფლიპჩარტი, ფუნჯები ,საღებავები.
|
15წთ
|
5
|
აქტივობა.5.გაკვეთილის შეჯამება,
საშინაო დავალების მიცემა
მოხდება გაკვეთილის უკუკავშირი ,მოსწავლეები გამოყოფენ თავისი
მუშაობის ძლიერ და სუსტ მხარეებს.თითო სიტყვით აღწერენ გაკვეთილს.რომ შეეძლოთ რა
კითხვას დაუსვავდნენ ავტორს.ასევე მათ მიერ შესრულებულ ნამუშევარს გააერთიანებენ
და ელექტრონულ რესურსზე წარმოდგენილ სლაიდს დაუკავშირებენ.სწორედ ამ სლაიდზე
იქნება წარმოდგენილი საშინაო დავალება.ახალი თემის წარდგენა.
მოსწავლეებს მიეცემათ 3 ტიპის დავალება:1) ინფორმაციის მოძიება
,,ფუტურიზმზე“
2),,ფუტურიზმის“ და ,,ფოვიზმის“ შედარება
3)ამოარჩიონ ერთ-ერთი ფუტურისტის მხატვრის ნამუშევარი და მოყვნენ
ამბავი.
|
აქტიური მოსმენა,კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
Power-Point-ის
პრეზენტაცია
|
8წთ
|
6
|
აქტივობა
6. შეფასება და ურთიერთშეფასება
მოსწავლეები უკუკავშირის მეშვეობით შეფასდებიან განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
შეფასებებით.მოსწავლეები მოახდენენ თვითშეფასებას და განსაზღვრავენ იმას შეძლეს
თუა არა გაკვეთილის მიზნის შესრულება:გადაეჭრათ პრობლემა
რომელიც ,,ნახატის წაკითხვის’ დროს წარმოიშობა.
|
აქტიურიმოსმენა/თვითშემოწმება
ფერადიბარათებით
|
ჯგუფურიმუშაობა
|
შეფასების რუბრიკები
|
7წთ
|
შეფასების დონე -ბლუმის ტაქსონომიის მიხედვით
შეკითხვები
|
აზროვნების შესაბამისი დონე
|
1.
იმსჯელეთ ნამუშევრების შესახებ
|
ძირითადი შეკითხვა-შეფასება
|
2.
როგორ ფიქრობთ რატომ შექმნა ავტორმა ეს
ნამუშევარი?
|
ანალიზი
|
3.რას გამოხატავს ეს
ნამუშევარი
|
ანალიზი
|
4.რომელი დეტალები იქცევენ თქვენს ყურადღებას?
|
ცოდნა
|
5.
რას გამოხატავენ ისინი?
|
გაგება/ანალიზი
|
6.
რა არის ასახული ნამუშევარში კიდევ?
|
გაგება /ანალიზი
|
7.რა საშუალებით,მხატვრული ხერხებითაა ხაზგასმული ის დეტალები,რამაც
მიიპყრო თქვენი ყურადღება
|
ანალიზი
|
8.
შეაჯამეთ ყველაფერი,რაზეც ვისაუბრეთ
|
შეფასება
|
თარიღი:
|
ხელოვნების ნიმუშის ანალიზის
შეფასება
ხელოვნების ნიმუში:
ავტორი:
|
|||
შეფასების კრიტერიუმები
|
||||
მოსწავლის სახელი, გვარი
|
აღწერს ნამუშევარს
0–3
|
აანალიზებს კომპოზიციას და მხატვრულ– გამომსახველობით საშუალებებს
0–3
|
ასაბუთებს საკუთარ ინტერპრეტაციას
0–4
|
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა
10
|
1.
|
||||
2.
|
||||
3.
|
||||
4.
|
||||
5.
|
პრაქტიკული სამუშაოს (ნამუშევრის) შეფასება
ნამუშევრის სახეობა:
თარიღი:
მოსწავლის სახელი, გვარი
|
შეფასების
კრიტერიუმები
|
||||
ორგანიზებულობა (დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო
აღჭურვილობის ქონა)
0–1
|
მასალის, ტექნიკის და მხატვრულ– გამომსახველობითი
საშუალებების ფლობა
0–3
|
შემოქმედებითობა ანუ რამდენად ეფექტურად იყენებს
ტექნიკას, მასალას და მხატვრულ– გამომსახველობით ხერხებს ჩანაფიქრის
გადმოსაცემად
0–4
|
თანამშრომლობა ჯგუფური მუშაობის დროს
0–2
|
ჯამური ქულა
10
|
|
1.
|
|||||
2.
|
|||||
3.
|
|||||
4.
|
ჯგუფზე
დაკვირვების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დიახ
|
არა
|
ნაწილობრივ
|
კომენტარი
|
შედგა თუ არა მოსწავლეებს შორის
ურთირთთანამშრომლობა
|
||||
ხომ არ დომინირებდა ერთი მოსწავლე
|
||||
ჰქონდათ თუ არა გადანაწილებული ფუნქციები
|
||||
რამდენად დაიცვეს დროის ლიმიტი
|
||||
მათ მიერ წარმოდგენილი თემა შეესაბამებოდა თუ არა
მასწავლებლის მიერ მიცემულ დავალებას
|
||||
ჯგუფის მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია იყო
ლაკონურად და თანმიმდევრულად ჩამოყალიბებული
|
||||
იყო თუ არა ჯგუფის ნამუშევარი წარმატებული და რამ
გამოიწვია ეს წარმატება
|
||||
იყო თუ არა პასიერი მოსწავლე და რამ განაპირობა
მისი პასიურობა
|
ჯგუფური მუშაობის
შეფასების რუბრიკა
ჯგუფის ყველა
წევრი ჩართულია
|
1
|
ჯგუფის
წევრები უსმენენ ერთმანეთს
|
2
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ (აზრის
გამოხატვის თანაბარი პირობები)
|
2
|
ჯგუფი
პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას,აკეთებს დასკვნებს
|
2
|
ჯგუფი
პასუხობს შეკითხვებს
|
2
|
ჯგუფი იცავს
დროის ლიმიტს
|
1
|
სამოდელო გაკვეთილის
რეფლექსია
მასწავლებელი: ირმა კელეპტრიშვილი-
შეშაბერიძე
კლასი : VII-ა
საგანი : სახვითი და
გამოყენებითი ხელოვნება
თემა : ანრი
მატისის კოზირი ,,ცეკვა“და ,,მუსიკა“
2019 წლის 12
აპრილს მეშვიდე კლასში ჩავატარე პრობლემაზე
ორიენტირებული სამოდელო გაკვეთილი თემაზე: ანრი
მატისის კოზირი ,,ცეკვა“და ,,მუსიკა“
კლასში
სწავლობს 29 მოსწავლე,
კლასში არის ერთი
სსსმ მოსწავლე.
აღნიშნული
ტიპის გაკვეთილის ჩატარება გადავწყვიტე იმის გამო, რადგან პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება:
§ განსაკუთრებით ზრდის მოსწავლის მოტივაციას. მოსწავლე
ჩართულია აქტიურ
სწავლაში, მუშაობს
რეალური პრობლემის
გადაჭრაზე, რის
შედეგადაც სწავლა
მისთვის უფრო
საინტერესო და
სახალისო ხდება.
ზრდის მის პასუხისმგებლობას სწავლისადმი;
§ მოსწავლეებში
ავითარებს კრიტიკულ აზროვნებას. პრობლემის
გადაჭრაზე ფიქრისას
მოსწავლე კრიტიკულად
აფასებს, რა
იცის, რა
უნარ-ჩვევები
აქვს და
რა სჭირდება
პრობლემის გადასაჭრელად.
ამყარებს მიმართებას
რამდენიმე ცნებას
შორის და
გამოაქვს დასკვნა
და ა.შ.
§ ავითარებს შემოქმედებით აზროვნებას. პრობლემის
გადაჭრაზე მუშაობის
დროს მოსწავლეს
შეიძლება მოუხდეს
პრობლემის გადაჭრის
რამდენიმე შესაძლებლობის
განხილვა, ან
პრობლემის გადაჭრის
რამდენიმე პასუხის
პოვნა, ან
ახალი (ორიგინალური)
გზის ძიება
და ა.შ;
§ ასეთი
სწავლება ორიენტირებულია
მოსწავლეებში პირობისეული, ანუ ფუნქციური ცოდნის შეძენაზე.
პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლების არსი არის ის, რომ პედაგოგმა მოსწავლეებს დაანახოს საკითხი, პრობლემა, რომელიც მრავალგვარი მიდგომითა და გზით შეიძლება გადაიჭრას, რომელიც საჭიროებს ძიებას, ალტერნატივების დაშვებას და იდეების ჩამოყალიბება-განვითარებას.
პრობლემაზე ორიენტირებულ გაკვეთილის დაგეგმვისას, იმისათვის, რომ დაყენებული საკითხი, სიტუაცია პრობლემურად ჩაითვალოს, მასწავლებელმა უნდა გაითვალისწინოს, რომ პრობლემის გადასაჭრელად მოსწავლეს არ უნდა ჰქონდეს ნაცნობი სტრატეგია (ის ცოდნა და უნარ-ჩვევები), რომელსაც პირდაპირ გამოიყენებს. თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ პრობლემის შინაარსი არ უნდა ითვალისწინებდეს მოსწავლის (სკოლაში ან რეალურ ცხოვრებაში მიღებულ) გამოცდილებას და ასაკით განპირობებულ კოგნიტურ შესაძლებლობებს. ამრიგად, პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლების იდეა, ისევე, როგორც ყველა სხვა დანარჩენი ტიპის გაკვეთილისა, უნდა გამომდინარეობდეს ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი სტანდარტიდან.
.
§ გაკვეთილს
ესწრებოდნენ სხვადასხვა საგნის მასწავლებლები, მათ თვალნათლივ დაინახეს,
რომ პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლების განვითარება ნამდვილად შესაძლებელია
სხვადასხვა სასკოლო საგნის შესწავლის დროს და ამით მოსწავლეებს უმუშავდებათ 21–ე
საუკუნის უნარ–ჩვევები. ასეთი
სწავლება ორიენტირებულია
მოსწავლეებში პირობისეული, ანუ ფუნქციური ცოდნის შეძენაზე. რაც ნამდვილად მნიშვნელოვანია ნებისმიერი საგნის
შესწავლის დროს სწავლების ყველა საფეხურზე.
გაკვეთილის მიზანი
იყო : მოსწავლეებისთვის გამეცნო
ცნობილი მხატვრული მიმდინარეობა ,,ფოვიზმი“. რის შემდეგაც ისინი შეძლებდნენ ფრანგი მხატვრის ანრი მატისის
ნამუშევრის ,,ცეკვს“ და ,,მუსიკის“ ,,ნახატის წაკითხვას“. გადაეჭრათ
პრობლემა რომელიც ,,ნახატის წაკითხვის’ დროს წარმოიშობა. ნამუშევრებიდან გამომდინარე
ბავშვები უნდა დაფიქრებულიყვნენ ნახატების
მთავარ შინაარსზე და აღმოაჩინათ ის დამალული ფაბულა, რაც ნამუშევრებში იყო ჩადებული. მოსწავლეებს უნდა შეძლოთ ჩემს მიერ ვერბალური და არავერბალური
(დიაგრამის, სქემის და სხვა) საშუალებით გადმოცემული ინფორმაციის გააზრება და
ინტერპრეტირება, საკუთარი ნააზრევის სხვადასხვა საშუალებებით გადმოცემა. კიდევ ერთი რამ რასაც გაკვეთილი მიზნად
ისახავდა იყო მოსწავლეებს მოეხერებინათ ჩემი დახმარებით
სწავლის პროცესის დამოუკიდებლად მართვა. ასევე იმ ხერხების აღმოჩენა, რომელიც
აუმჯობესებს სწავლის შედეგებს და გამოუმუშავდეთ სწავლის სხვადასხვა სტრატეგიის
გამოყენების უნარი, რასაც შემდგომ აქტიურად გამოიყენებენ სხვადასხვა
საგნის შესწავლის დროს, ასევე რეალურ ცხოვრებაში.
გაკვეთილმა მიზანს მიაღწია, მოსწავლეებმა
ჩემი დახმარებით პრობლემა გამოვლინეს , გაიაზრეს ეს პრობლემა , რის შემდეგაც მოიძიეს, დაახარისხეს და გაანალიზეს
საჭირო ინფორმაცია. მოსწავლეები შემდგომ კვლავ დაუბრუნდნენ გადა-
საჭრელ პრობლემას და უკვე დამუშავებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით მოახერხეს მისი გადაჭრა. . შესაბამისად მათ გამოუმუშავდათ არგუმენტირებული მსჯელობის, თამანშრომლობის და კომუნიკაციის უნარ–ჩვევები.
საჭირო ინფორმაცია. მოსწავლეები შემდგომ კვლავ დაუბრუნდნენ გადა-
საჭრელ პრობლემას და უკვე დამუშავებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით მოახერხეს მისი გადაჭრა. . შესაბამისად მათ გამოუმუშავდათ არგუმენტირებული მსჯელობის, თამანშრომლობის და კომუნიკაციის უნარ–ჩვევები.
ამ
გაკვეთილის ჩატარებით ჩემთვის და ჩემი კოლეგებისათვის კიდევ ერთხელ გახდა
თვალსაჩინო ის ფაქტი, რომ საჭიროა ჩვენი სამუშაო პროცესი წარვმართოთ ისეთი
სასწავლო სტრატეგიებით და აქტივობებით, რომელიც უკეთ დაეხმარებათ მოსწავლეებს
ჩამოუყალიბდეთ რეალურ ცხოვრებაში გამოსადეგი უნარ–ჩვევები.
გაკვეთილზე
ყველა აქტივობა წარიმართა გეგმის შესაბამისად: დასაწყისში მოსწავლეებს
გავაცანი გაკვეთილის თემა და მიზანი, ასევე შეფასების რუბრიკები და კლასის
ორგანიზების ფორმები.შემდეგ გაკვეთილი გავაგრძელე გონებრივი იერიშით
რომლის მიზანიც მოსწავლეთა წინარე
ცოდნის დადგენა და გააქტიურება იყო.
მოსწავლეებს
აუმაღლდათ მოტივაცია , განეწყვნენ ახალი საკითხის
გასააზრებლად და დაუკავშირეს წინარე ცოდნა ახალ მასალას.
კლასში დაისვა კითხვები
თემასთან დაკავშირებით.
პრობლემის გადაჭრა შემდეგნაირად წარიმართა: პრობლემა იქნა მოძიებული და ჩამოყალიბებული .ამის შემდეგ მოსწავლეებმა პრობლემა გაიაზრეს, დაანაწევრეს და გამოყვეს პრიორიტეტები, მოახდენეს იდეების გენერირება, მიიღეს გადაწყვეტილები და გაუზიარეს ინფორმაცია ერთმანეთს.
თავად პრობლემა მეტად აქტუალური იყო მოსწავლეებისათვის. ნახატის კითხვამ და
მისმა შინაარსმა მოსწავლეებში დიდი ინტერესი აღძრა
პრობლემური სიტუაცია არ იყო იმდენად რთული, რომ მოსწავლეებს
დაკარგვოდათ მისი გადაჭრის სურვილი და არც ზედმეტად მარტივი ყოფილა;
პრობლემება შეესაბამებოდა რეალობას და იძლეოდა ცოდნისა და გა-
მოცდილების ინტეგრირების შესაძლებლობას;
პრობლემა ფოკუსირებული იყო ერთ საკითხზე (განსაკუთრებით, პირ-
ველ ეტაპზე), რათა თავიდან აცილებულიყო ქაოტურობა;
პრობლემის გააზრება მოსწავლეებს მოსწავლეებს ეხმარებოდა თავისუფლად გამოხატათ საკუთარი აზრი. ასევე გაკვეთილზე წახალისდა მოსწავლეების შემოქმედებითი მიდგომა.
გაკვეთილზე შეიქმნილი იყო კომფორტული, თავისუფალი და უსაფრთხო გარემო, მოსწავლეებს არ ეშინოდათ შეცდომის დაშვების;
დაისვა ისეთი შეკითხვები, რომლებიც მოსწავლისაგან მოითხოვს დასა-
ბუთებას და მტკიცებულებების მოყვანას,ასევე უბიძგებს კრიტიკული აზროვნებისაკენ;
იდეების გენერირების ეტაპზე გამოვიყენე გონებრივი იერიშის მეთოდი, რომელმაც მოსწავლეებს უბიძგა მრავალი საინტერესო იდეის ჩამოყალიბებისაკენ;ჯგუფური მუშაობის დროს შექმნეს საინტერესო ნამუშევრები და თითოეულმა ჯგუფმა გააკეთა პრეზენტაცია .პრეზენტაციის ბოლოს მოსწავლეებისთვის წინასწარ გაცნობილი შეფასების რუბრიკებით მოვახდინე მათი შეფასება.ასევე მათ შეძლეს ერთმანეთის შეფასება და თვითშეფასება. მოსწავლეთა მიერ გაცემული პასუხებით თვალნათლივ სჩანდა რომ მივაღწიეთ დასახულ მიზანს. მოსწავლეთა დადებითი სიტყვიერი უკუკავშირით მოვახდინეთ გაკვეთილის ერთობლივი შეჯამება, ამით მოსწავლეებს საშუალება მივეცი თავად გაეაზრებინათ ის თუ,როგორ მივაღწიეთ მიზანს.
თავად პრობლემა მეტად აქტუალური იყო მოსწავლეებისათვის. ნახატის კითხვამ და
მისმა შინაარსმა მოსწავლეებში დიდი ინტერესი აღძრა
პრობლემური სიტუაცია არ იყო იმდენად რთული, რომ მოსწავლეებს
დაკარგვოდათ მისი გადაჭრის სურვილი და არც ზედმეტად მარტივი ყოფილა;
პრობლემება შეესაბამებოდა რეალობას და იძლეოდა ცოდნისა და გა-
მოცდილების ინტეგრირების შესაძლებლობას;
პრობლემა ფოკუსირებული იყო ერთ საკითხზე (განსაკუთრებით, პირ-
ველ ეტაპზე), რათა თავიდან აცილებულიყო ქაოტურობა;
პრობლემის გააზრება მოსწავლეებს მოსწავლეებს ეხმარებოდა თავისუფლად გამოხატათ საკუთარი აზრი. ასევე გაკვეთილზე წახალისდა მოსწავლეების შემოქმედებითი მიდგომა.
გაკვეთილზე შეიქმნილი იყო კომფორტული, თავისუფალი და უსაფრთხო გარემო, მოსწავლეებს არ ეშინოდათ შეცდომის დაშვების;
დაისვა ისეთი შეკითხვები, რომლებიც მოსწავლისაგან მოითხოვს დასა-
ბუთებას და მტკიცებულებების მოყვანას,ასევე უბიძგებს კრიტიკული აზროვნებისაკენ;
იდეების გენერირების ეტაპზე გამოვიყენე გონებრივი იერიშის მეთოდი, რომელმაც მოსწავლეებს უბიძგა მრავალი საინტერესო იდეის ჩამოყალიბებისაკენ;ჯგუფური მუშაობის დროს შექმნეს საინტერესო ნამუშევრები და თითოეულმა ჯგუფმა გააკეთა პრეზენტაცია .პრეზენტაციის ბოლოს მოსწავლეებისთვის წინასწარ გაცნობილი შეფასების რუბრიკებით მოვახდინე მათი შეფასება.ასევე მათ შეძლეს ერთმანეთის შეფასება და თვითშეფასება. მოსწავლეთა მიერ გაცემული პასუხებით თვალნათლივ სჩანდა რომ მივაღწიეთ დასახულ მიზანს. მოსწავლეთა დადებითი სიტყვიერი უკუკავშირით მოვახდინეთ გაკვეთილის ერთობლივი შეჯამება, ამით მოსწავლეებს საშუალება მივეცი თავად გაეაზრებინათ ის თუ,როგორ მივაღწიეთ მიზანს.
საბოლოო ჯამში,
აღწერითი უკუკავშირით, განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით და
მოსწავლეთა თვითშეფასებით და
ურთიერთშეფასებით განვსაზღვრეთ გაკვეთილის
მიზნის შესრულების ხარისხი.
გაკვეთილი დავასრულე
მოსწავლეებისთვის საშინაო დავალების მიცემით,რომელიც დაკავშირებული იყო ახალი
გაკვეთილის თემასთან. მათ მიეცათ საშუალება თავად აერჩიათ რამდენიმე შეთავაზებული
დავალებიდან ერთ–ერთი.
გაკვეთილის
მსვლელობისას ვცდილობდი ვყოფილიყავი ფასილიტატორი და ეტაპობრივად
ხელს ვუწყობდი მოსწავლეებს შესაბმისი ინსტრუქციების და განმავითარებელი
კომენტარებით და ვცდილობდი მიმეცა მათთვის აქტიურად მოქმედების შესაძლებლობა.
მოსწავლეები აქტიურად
იყვნენ ჩართულნი საგაკვეთილო პროცესში,მათ შეძლეს თავად აღმოეჩინათ პრობლემა და
ეპოვათ გადაჭრის გზები.
გაკვეთილის გეგმის განსაზღვრული
აქტივობების მოდიფიცირება გაკვეთილის მსვლელობისას არ გამხდარა საჭირო,რადგან
სწორად მოხდა დროის მენეჯმენტის განსაზღვრა,აქტივობების შერჩევა და გაკვეთილის
მსვლელობის დროს თითოეული აქტივობისთვის განსაზღვრული მიზნების მიღწევა.
მე ვფიქრობ, რომ
გაკვეთილი ყველაზე წარმატებული იყო შემდეგ კომპონენტში:
გაკვეთილის მიზნის
შესაბამისობა სამოდელო გაკვეთილის ტიპთან და ე.ს.გ.-სთან,
რადგან მიზანი
მკაფიოდ იყო ფორმულირებული , იყო კონკრეტული და რეალისტური , ამასთანავე სრულად
შეესაბამებოდა სამოდელო გაკვეთილის ტიპსა და ე.ს.გ.-ით განსაზღვრულ
შედეგებს. ვთვლი,რომ მოსწავლეებმა მოახერხეს დასახული მიზნის მიღწევა.
ჩემი
აზრით გაუმჯობესებას საჭიროებს უფრო მეტად მივაქციო მოსწავლეთა კიდევ უფრო მეტ
ჩართულობას და აქტიურობს. ასევე კარგი იქნებოდა გაკვეთილს დასწრებოდა სსსმ მოსწავლე რადგან ასეთ საგაკვეთილო
პროცესში ჩართულობა მასში განავითარებდა ხელის მოტორიკას და სოციუმთან
გაერთიანებას. გაკვეთილმა აგრეთვე მასწავლა,რომ უფრო მეტი დრო დავუთმო უკუკავშირს.
ვითანამშრომლებ კოლეგებთან, გავიზიარებ მათ გამოცდილებას, გავეცნობი უფრო მეტ
მეთოდურ
ლიტერატურას. ყოველი
გაკვეთილის ბოლოს მოვახდენ რეფლექსიას,რაც დამეხმარება პროფესიულ განვითარებაში და
შესაბამისი უნარჩვევების გამომუშავებაში.
სახვითი და
გამოყენებითი ხელოვნების პედაგოგი: ირმა კელეპტრიშვილი-შეშაბერიძე
Комментариев нет:
Отправить комментарий